![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiTN-0eDPpps_GdMNzruSXeIE33X-3mlha-evZwoqlcaxFBaumTz15ONT5jAcXIBjCEqL3C6hHEngB1WMPNNPLdPf4wVt_dynRpireTk-8-zoirsiyhD7excJ5Db9Htm4MHjCIRNfY6pBI/s320/02.jpg)
Οι Κορεάτες σχεδιαστές Chae-woo Park και Tae-eun Kim, έχουν την λύση. Μια λύση απλή, και όπως συνήθως συμβαίνει στις περιπτώσεις αυτές, πολύ έξυπνη. Στο πάνω μέρος της μπροστινής πόρτας του κάθε λεωφορείου υπάρχει ο αριθμός (ή ακόμα και ο προορισμός) του συγκεκριμένου λεωφορείου. Μόλις σταματήσει το λεωφορείο και ανοίξει ο οδηγός την μπροστινή πόρτα, η πινακίδα έχει έναν μηχανισμό αναδίπλωσης αντίθετο με αυτό της πόρτας, και έτσι ενώ η πόρτα διπλώνει προς τα μέσα, η πινακίδα διπλώνει προς τα έξω, κάνοντας εύκολα ορατό τον αριθμό από το πλάι. Δείτε στο βίντεο παρακάτω πως λειτουργεί ο μηχανισμός.
Πηγή
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ...
- τηρήστε τους κανόνες δεοντολογίας.
- κάντε εποικοδομητική κριτική, με επιχειρήματα.
- δικαιούστε να διαφωνείτε.