![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2g_ZtY_FysuFmn97hDaWXomzZnPsdnLHtnzN54PXt-xpav6u4145rJCvGRVWJGw4FqYog1_-UwkwBsc8uVSIF_UNtrSwnLygvscqBIkSTtT-e7wQbZRjbIiN58k28yk65AS1An-Tgqzg/s320/01.jpg)
Το δεύτερο βραβείο στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό διαστημικής για μαθητές «CanSat», που πραγματοποιήθηκε στη Νορβηγία, οργανωμένος από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (ESA), κέρδισαν οι μαθητές του 3ου Λυκείου Μυτιλήνης.
Ο δορυφόρος που δημιούργησαν με τη βοήθεια του καθηγητή φυσικής του σχολείου τους Γιώργου Κοντέλλη, ο «Ιcaromenippus 3D», πέταξε σε ύψος ενός χιλιομέτρου πάνω από το έδαφος της Γης κάνοντας τρισδιάστατες λήψεις.
Μάλιστα όπως αναφέρθηκε χαρακτηριστικά, ο «Icaromenippus 3D» έκανε όλες τις λήψεις που χρειάστηκε χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Ενώ δορυφόροι άλλων ομάδων καταστρέφονταν κατά την εκτόξευσή τους ή κατά τη διάρκεια των υπερπτήσεων.
Πηγή
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ...
- τηρήστε τους κανόνες δεοντολογίας.
- κάντε εποικοδομητική κριτική, με επιχειρήματα.
- δικαιούστε να διαφωνείτε.