![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiq5X7dRT9O15ZRe04vdFFBqwr_fx6jDIFarjKUldUpcfldzJ7hJiJhzgG368WoFgugDaIRCEadU7ECc-GNV6N2S_L8P1RyUud_ULuQpl9R8wAK8EumX04pHV8F3lkwpoV8AGuSQi8dsXDr/s320/01.jpg)
Το Mercedes B-Class E-Cell Concept εφοδιάζεται με έναν ηλεκτροκινητήρα 100 kW (136 ίππων) και συνδυάζεται με έναν τρικύλινδρο turbo ενός λίτρου, ο οποίος αποδίδει 68 ίππους και τροφοδοτείται από το υδρογόνο. Επίσης, ο μικρός κινητήρας τροφοδοτεί την μπαταρία ιόντων λιθίου του νέου πρωτότυπου και συνδυάζεται με ένα νέο αυτόματο κιβώτιο της γερμανικής φίρμας.
Τη διαδικασία των 0-100 χλμ./ώρα ολοκληρώνει σε 11 δευτερόλεπτα, ενώ η τελική του αγγίζει τα 150 χλμ./ώρα. Τέλος, η αυτονομία ανέρχεται στα 600 χλμ. και οι εκπομπές ρύπων CO2 είναι 32 γρ./χλμ., ωστόσο έχει τη δυνατότητα να κινηθεί για 100 χλμ. αποκλειστικά με τον ηλεκτροκινητήρα του.
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ...
- τηρήστε τους κανόνες δεοντολογίας.
- κάντε εποικοδομητική κριτική, με επιχειρήματα.
- δικαιούστε να διαφωνείτε.