![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjogsPMvtj_3OmD4e1tDeLpMXfIIYne6K8Afbe1xVXbmTFHvwpZrunMZ3zBazLWwIL7TnibH11Xb9f5fy0ZQ1RlygFKmj_xrtpZ2vEv8QNImkmTNWV5xNSigIJ7Md-GP4AAMYSh1-9YvQo/s320/Oasa_1.jpg)
Θα ήθελα να σας παρουσιάσω τώρα που έχουμε μπει στη τελική ευθεία για την ψήφιση του περίφημου νομοσχεδίου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας , σε ποια στοιχεία και πρακτικές που εφαρμόστηκαν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες βασίστηκε το υπουργείο μεταφορών για να συντάξει αυτό το νομοσχέδιο . Το θεωρώ δεδομένο ότι
καταλάβατε ότι αυτό το νομοσχέδιο δεν είναι δημιούργημα ελληνικό αλλά είναι συρραφή δοκιμασμένων πρακτικών της περασμένης δεκαπενταετίας !!! άλλων ευρωπαϊκών χωρών ( με μερικές τροποποιήσεις προς το χειρότερο φυσικά ) .
ΠΡΑΓΑ : ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΟΜΟΕΙΔΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΟΙΝΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2gnVCUb4neZwZ4ZY1ULuNkKiNBctbHiEunI7nb3OjUkW5YyQii6SGpwPg8ExgW0j8aQVtq9TR4PqBsU98lWbLZSDaqV8DGZyo_IS4SmUR_EY8z8UBcaxtc7mlIMw5kdHFH6EUObJATik/s400/02.jpg)
Ο προϋπολογισμός κατανέμεται ανά ομάδα συναφών λειτουργιών ( τεχνικό τμήμα , οικονομικό , παραγωγικές διαδικασίες ) σε
όλους τους φορείς και
όχι ανά φορέα .
ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ : Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZEn1nIK2f3IsYhTLJgzhy8-nPSetUNzorc0K1xtJVL-eynaGNDlNw01_CCQOQKyp48sildvZJilss04oChKp9lR0UYerNGrkiPharx5DCvJ-P4Tb9OHkoX8Xqok9c1Zxx0pah4OH1GRo/s400/01.jpg)
58 % από εισιτήρια και αποζημιώσεις δωρεάν εισιτήριων ( στην Ελλάδα που δεν υπάρχει καθόλου έλεγχος εισιτήριων ( λόγω κυβερνητικής εντολής ) το ποσοστό αυτό είναι άπιαστο όνειρο )
22% κυβέρνηση
15 %
δήμοι 5 %
περιφέρειαΜΑΔΡΙΤΗ : Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΩΣ ΠΗΓΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΕΣΟΔΑ ΠΡΟΣ ΚΟΣΤΟΣ ![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPNu3JuoItsGpkbBgLjyppY5bt8LAqZVxxRLFy1oVlY7NUftLFaCf2ft3Oi5ikFZgPtxvwUjpriMhIiZegqmeFPhXfI6N0YEuM_WFzQ1XDw3aMv5y1ygDKhWDJ99OxLLd4Lm28uMRjxF8/s400/03.jpg)
Αύξηση των τιμών των εισιτήριων κατά
αναλογία αντίστοιχη με την
αύξηση του εισοδήματοςΕδώ έγινε η αναγκαία διόρθωση από τους κοπρίτες του υπουργείου :
Μείωση μισθών - αύξηση στα εισιτήρια !!!!!!
Ερώτηση :Εάν είχατε εσείς αυτά τα έτοιμα στοιχεία στην διάθεση σας θα συντάσσατε το ίδιο νομοσχέδιο που έφτιαξε η ομάδα του υπουργείου ;;;;;;
Τα σχόλια είναι ανοιχτά .......
Εχουμε χορτασει απο σχεδια, οτι σκεφτεται ο καθε ανεγκεφαλος κανει.
ΑπάντησηΔιαγραφήΒασικα, δεν εκαναν το πιο απλο, να ρωτησουν τον απλο εργαζομενο, να καταθεσει τις προτασεις του. Βλεπετε αυτοι που κυβερνουν, θελουν να "παιρνουν" και κανενα μεζεδακι, ενω ο εργαζομενος σκεφτεται το καλο της εταιριας και οχι πως θα "μασησει"! Γι' αυτο μας εφτασαν σε αυτο το χαλι! Αλιμονο μας!